Hrátky s barevnými stužkami

Duhově barevné pentličky, padnou skvěle do dětské ručičky

Venku akorát začalo pršet, tak jsem začala přemýšlet, co vymyslím pro Emilku za další hru. A najednou vidím z okna duhu. Vzpomněla jsem si na hromadu stužek, které jsem nedávno našla, když jsem připravovala jeden dárek. Už jen ty barvy a pentle sami o sobě jsou pro děti dost zábavné. Ale aby hra nebyla jen o přehrabování, zkusíme to trochu jinak. A o co půjde? V podstatě využijeme zavařovací sklenici, do víčka uděláme několik dírek a hra bude spočívat ve vytahování jednotlivých barevných mašlí ven skrz víčko. Zní to jednoduše? Jednoduché to také je, ale batolátko se nejenom zabaví, ale procvičí si i jemnou motoriku.

Hrajeme si se stužkami

Co budeme k výrobě duhy z pentliček potřebovat? Na prvním místě určitě barevné pentle. Doporučuji jednobarevné, aby se tolik navzájem „netřískaly“ a hlavně časem podle nich můžete zkoušet určovat i barevnost, tak abychom dítko nemátly více barvami. Použila jsem celkem pět různých mašlí. Potom průhlednou zavařovací sklenici s víčkem (velikost nechám na vás, ale doporučuji větší, aby se tam mašle vešly). Můžete si připravit víčka dvě nebo více, pro výrobu více možností. Nakonec ještě vrtačku, kterou uděláme do víčka sklenice dírky nebo kladivo a větší šroubovák. Na fotografiích jsem použila druhou variantu. Po zkušenostech bych ale preferovala více tu vrtačku, jelikož by udělala rovnoměrnější dírky a nemusí se pak začišťovat okraj, aby se stuhy nezadrhávaly. Ale fungují obě možnosti.

K výrobě potřebujeme stuhy, sklenici s víčkem a kladivo a šroubovák (nebo vrtačku)

A můžeme začít. Víčko zašroubujeme pevně na sklenici a fixou si naznačíme, kde budou otvory. Rozhodla jsem se pro pět dírek a na druhém víčku jsem udělala druhou variantu, pouze jednu dírku. Pak stačí vyvrtat vrtačkou do víčka na vyznačených místech průchod a nebo pomocí kladiva a šroubováku otvory postupně prorazit. Při druhé variantě doporučuji z druhé strany víčka ještě trochu obrousit hrany, aby se stužky nezatrhávaly. Když je hotovo, tak je dobré z estetického hlediska, odlakovačem umýt značky, pokud jsou stále vidět.

Na víčko si nakreslíme značky
Prorazíme pomocí kladiva a šroubováku otvory (nebo použijeme vrtačku)
Pokud je to potřeba, odlakovačem omyjeme zbytky značek

Nyní si připravíme barevné pentle dle našeho výběru a každou barvu provlékneme jinou dírkou ve víčku. Mašle potom hezky složíme (aby se dobře vytahovaly) do sklenice a zavřeme ji. No a to je celé :) Pak stačí najít správný okamžik, kdy hru s dítětem začneme hrát. Nemělo by být moc unavené, aby se dostatečně soustředilo na aktivitu, kterou po něm chceme. Ve vhodném okamžiku vezmeme sklenici a ukážeme mu ji. Barevné pentle dítko jistě zaujmou. Pokud ne, ukážeme mu, že když za stuhu zatáhneme, můžeme jí povytáhnout ven. Je důležité ze začátku pracovat společně a pak, když už dítě chápe, o co nám jde, nechat ho samostatně hrát. Můžete zkusit i variantu objevování, když sklenici necháte někde uprostřed místnosti, a počkáte, až ji batole objeví samo. Může se také stát, že o sklenici nejeví zájem. Znamená to, že není ten správný čas. Pokud to je vaše situace, jednoduše nechte hračku někde mezi jeho věcmi, jistě si k ní najde cestu samo. Uvidíte sami, že to nebude dlouho trvat.

Do otvoru ve víčku provlékáme postupně mašle
Když máme všechny barvy, smotáme pentle do sklenice
A je hotovo :) Hra může začít

Většinu dětí bude moc bavit sklenici vyprázdnit. Emilka mezi ně patří. Určitě to znáte ze situace, kdy batole vytahuje jeden papírový kapesník z pořadače za druhým.  Díky sklenici se stuhami můžeme tuto zábavnou činnost podnítit a zároveň se vyhnout nepořádku z roztahaných kapesníků po celém bytě. Zároveň podporujeme jemnou motoriku, jelikož se dítě snaží postupně (a někdy i najednou) stužky vytahovat a tím si trénuje úchop rukou nebo jednotlivými prsty. Někdy hra může podnítit u dítěte i jeho smysl pro řešení problémů, například když se stužka zadrhne a je potřeba vytáhnout jinou. Dítě si hrou s barevnými věcmi procvičuje i své smyslové vnímání, příčinu a následek nebo koordinaci rukou. Navíc je moc hezké pro rodiče pozorovat své dítě jak se do barevných pentlí pomalu zamotává, hraje si s nimi, diví se nebo se směje apod.

Je dobré ukázat dítěti co po něm chceme
Tady je varianta menší sklenice s jedním otvorem
Barevnou sklenici můžete vzít na hraní i ven, tam to Emilku také moc bavilo

Jako další variantu můžete použít víčko jen s jedním otvorem a stužky navzájem svázat k sobě, aby šly dobře vytahovat. Vyzkoušela jsem s Emilkou několik verzí a každá se osvědčila. Dokonce jsme si vzali malou sklenici do auta, kde se nám vyloženě hodila na zabavení při jízdě. Když je batole větší, můžete s ním trénovat při této aktivitě i barvy. Například mu můžete dát úkol, ať vytáhne nejdříve žlutou, pak zelenou apod. Na tuto hru je ale Emilka ještě moc malá, ale věřím, že brzy si ji také vyzkoušíme.

Barevná duha ve sklenici, pro chvíle když venku prší
Variant můžete vymyslet mnoho, stužky děti baví i sami o sobě

Doufám, že jsme vás s Emilkou trochu inspirovaly. Líbilo se také vašim děťátkům hrát s barvami duhy? Nebo jste vymysleli další možnosti, jak pentličky využít? Určitě nám dejte s Emilkou vědět, ať už v komentáři nebo na Facebooku či Instagramu. Moc se těšíme a rádi se podíváme na vaše zážitky s mašlemi :)

Shlédnutí: 3857

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial