Hrajeme si s kaštany

Kaštánku, kaštánku, kutálej se…

Začal podzim a my se konečně s Emilkou vrátily zvenku, kde jsme strávily pomalu celé léto. A co jsem vymyslela na zabavení teď už chodícího torpéda? Jedním slovem kaštany. A co se s nimi dá v batolecím věku vůbec dělat? Inspirujte se s námi.

Kaštany už padají, všude se tu válejí…tak rychle sbírat…:)

Osobně mám podzim moc ráda. Samozřejmě mě nejvíc vábí babí léto, kdy slunce ještě pěkně hřeje, ale stromy se začínají zbarvovat nažloutlými a červenavými tóny. Teď, když Emilka už chodí, často vyrážíme na procházky do parků bez kočárku. Když jsme šly nedávno kolem většího shluků stromů, narazily jsme nejen na žaludy s jejich pěknými čapkami, ale hlavně na kaštany.  Když jsem našla první, jemně jsem pohladila jeho hladký a lesklý povrch a vzpomněla si na své dětství. Hned jsem jej Emilce ukázala a ta s krásnou dětskou bezprostředností zajásala. Moc se jí líbil. Kolem už jich ale už moc nezbývalo, protože místní děti byly rychlejší. Naplánovala jsem tedy výpravu za kaštany na druhý den a vyrazily jsme hledat další. Přečtěte si, co jsme při naší procházce zažily a co jsme s nasbíranými kaštany doma podnikly.

Na sbírání kaštanů je podle nás nejlepší jejich hledání…

1, Sbírání kaštanů jako detektivní pátrání

Na sbírání kaštanů mě vždy nejvíce bavilo samotné hledání. Tak jsem pořídila Emilce látkový nepromokavý pytlík, který si sama mohla nést. Když jsme přišly pod stromy, ukázala jsem jí, jak kaštan vypadá a nechala jí ho znovu osahat. Pak jsem začala ukazovat na další, které se v trávě válely. Nejdříve jsem je hledala zejména já a Emilka je hezky sbírala a vkládala do sáčku. Na to se musela pořádně soustředit, aby jí ostatní znovu nevypadaly.  Za chvíli ale už byla ve svém živlu a kaštany začala sama nalézat. Společně jsme jich nahromadily poměrně dost a pak jsme přešly k dubům, kde jsme přihodily i několik žaludů a jednu šišku. Strávily jsme s Emilkou moc hezké dopoledne a užily si přírody. Na doma jsem tak měly hezký základ nasbíraných přírodnin na hraní.

Emilka měla pytlík na kaštany, který si mohla nést sama…
Do pytlíku si Emilka dávala kaštany, žaludy i šišku…
Nejdříve jsme kaštan pořádně prozkoumaly a pak začaly hledat další…

Sbírání z pohledu Marie Montessoriové:

Určitě už samotné sbírání je velmi vhodná a zábavná aktivita pro batolata. Rozvíjí soustředění, zrakovou koordinaci ruka-oko a napomáhá zorientovat se v prostoru. Navíc každá chvíle v přírodě je pro děti velmi obohacující. Je ovšem důležité, aby si děti už nestrkaly nic do pusy, aby se nezadávily. Naštěstí s tím Emilka, kromě občasného pojídání písku na hřištích, problém nemá.

Sbíráním kaštanů si batole cvičí úchop a orientaci v prostoru…

2, Přendávání z barevných misek

První věcí, kterou jsme doma s Emilkou udělaly, byla, že jsme sáček vysypaly a pořádně si jeho obsah prohlédly. Po chvíli jsem přemýšlela, co teď a napadlo mě zkusit „přendávání“. Kolem Emilky jsem vyskládala na zem barevné mističky. Kaštany, které se válely kolem, jsem dala do jedné z nich a pak jsem je začala velkou kuchyňskou naběračkou přendávat do jiných. Když se Emilka podívala, co dělám, hned si to chtěla vyzkoušet a světe, div, se, začalo jí to moc bavit a přendávala kaštany z jedné misky do druhé stále do kola. Vydržela u toho skoro 20 minut a to mi jistě dáte za pravdu,  že je neuvěřitelně dlouho.

Připravila jsem několik misek a Emilka začala kaštany pomocí velké naběračky přendávat …
Nabrat kaštan a dát ho do jiné misky chce hodně soustředění…
Za chvíli Emilce tato činnost šla jako po másle…

Přendávání z pohledu Marie Montessoriové:

Touto aktivitou si batole procvičuje koordinaci pohybů, přesnost a zejména trpělivost, stejně tak schopnost soustředit se, což je velmi důležité. Prostřednictvím manipulace s předměty, v tomto případě se lžící, batolátko vytváří a rozvíjí svou inteligenci a získává nové dovednosti.

Ani jsem Emilce nemusela pomáhat…Jen jsem pozorovala její zaujetí…

3, třídění

Další možností, jak využít kaštany a mističky, je „třídění“. K tomu je tedy zapotřebí ještě další přírodnina. Ještě štěstí, že jsme venku našly i žaludy. Rozestavěla jsem vedle sebe tři mističky a do té prostřední smíchala obě přírodniny – kaštany a žaludy. Nejdříve jsem vzala jeden kaštánek a přendala do prázdné misky. Poté jsem to samé udělala s žaludem, ale ten přemístila do té třetí. Několikrát jsem vše zopakovala a vysvětlovala Emilce, co dělám. Po chvíli pochopila, co po ní chci a začala třídit sama. Občas se jí to nepovedlo ale ve většině případů ano. Tak jsme měly obě radost.

Z této zkušenosti musím souhlasit, že třídění děti opravdu baví…

Třídění z pohledu Marie Montessoriové:

Stejně jako u předchozích aktivit si dítě tříděním zlepšuje jemnou motoriku, koordinaci pohybu i trpělivost. Z počátku se totiž dítě bude muset hodně soustředit, ale po prvním úspěchu vše půjde snáze. Vést dítě k soustředěnosti je jedním z dlouhodobých cílů v Montessori třídách. Nejlepší je dle Marie Montessoriové věnovat důležitost chvílím, kdy se dítě soustředí spontánně a nevyrušovat ho v jeho aktivitě.

Skoro jako v pohádce o Popelce..:)

4, Nandávání

Když vaše dítě bude hra s kaštany bavit, tak jako nás, můžete vyzkoušet ještě obdobné variace s procvičením koordinace rukou. S Emilkou jsme ještě vyzkoušely kaštany postupně ze země nandávat na kuchyňskou lžíci. Bylo to trochu složitější, protože bylo zapotřebí větší trpělivosti. Ukazovala jsem Emilce, jak se to má dělat a ona mě poctivě napodobovala. Musím jí hodně pochválit, protože se to po chvíli naučila. A když už měla všech aktivit dost, chytře všechny kaštany poházela po pokoji a odešla, aby se také maminka mohla trochu snažit a zabavit.

Na první pohled to vypadá jednoduše, ale sebrat lžící kaštan ze země potřebuje hodně koordinace ruky…
Někdy si Emilka vychytrale pomáhala rukou…

5, Vkládání

Jelikož mi pomalu docházely nápady, přemýšlela jsem jak využít kaštany dál. Co se s nimi dá v tomto batolecím věku dělat? Vzpomněla jsem si, že jsem jako malá nosila s dědou kaštany do krmelců na krmení zvířátek. A jelikož zrovna v blízkosti našeho bytu v Praze krmelec nemáme, vyrobila jsem pro Emilku z kartonu jednoduchého divočáka Pepu, který si naše nasbírané kaštany rád sní. Nejdříve jsem si tužkou předkreslila obrys a pak obtáhla černou fixou. Udělala jsem Pepovi velkou pusu, aby se do ní kaštan vešel a vyřízla v tom místě díru, aby se tam kaštany daly vkládat. No a to je vše. Karton jsem opřela o poličku a řekla Emilce: „Pojď nakrmit divočáka Pepu, má hlad. A víš co rád papá? Kaštánky. Podívej se, jak mu chutnají…“a začala jsem divočáka krmit tím, že jsem kaštan prohodila dírou v jeho puse. Emilce se to moc líbilo a začala mu také dávat. Musím říci, že tato hra sklidila velký úspěch. Možná ještě nějaká zvířátka přidělám.

K výrobě divočáka či jiného zvířete potřebujeme jen karton, tužku, fixu a řezák…
Prvně jsem si obrys předkreslila tužkou a pak obtáhla fixou…
Řezákem jsem vyřízla pusu, do které se kaštany vejdou…
Pak stačí karton s kresbou opřít o poličku nebo zeď a připravit kaštany…
A můžeme začít s krmením divočáčka…

Vkládání z pohledu Marie Montessoriové:

Vkládáním si batole cvičí jemnou motoriku a musí se pořádně snažit, aby kaštan do otvoru správně zapadl. Navíc touto hrou podporujeme jeho fantazii a myšlení.

Pepa měl ale pořádný hlad. Snědl nám všechny kaštany a to několikrát po sobě…

Příští rok budou zvířátka

Líbily se vám naše aktivity s kaštany? Doufáme, že jste se díky nim doma pobavili a hlavně zabavili. Kaštany lze opravdu využít na tolik různých činností. Už se těším, až za roku budeme tvořit zvířátka a různé příšerky. Přejeme vám s Emilkou krásný začátek podzimu, časté výlety ven a do přírody a hlavně pohodu. Pokud chcete vidět a číst více, sledujte nás na našem Facebooku. Brzy tam například přidáme videa jednotlivých aktivit na ukázku, ukážeme, co čteme a mnoho dalšího:)

Zdravíme všechny z naší vycházky…:)

Shlédnutí: 10029

6 thoughts on “Hrajeme si s kaštany

  1. Emilka je krásná holička a vy jste užasná maminka se skvělými nápady. :) Moje Viktorka už má 2 roky, tak zkusím vymyslet trochu složitější obdobnou zabavu.

    1. Děkujeme :) aktivity pro dva roky nás také čekají, ale zatím musím tvořit tak, aby to Emilka zvládla. Ale zkuste kaštanová zvířátka, ty baví každého i rodiče :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial