To by člověk nevěřil, kolik zábavy si lze užít s dřívky a plechovkou…

Vkládání dřívek do plechovky pro rozvoj jemné motoriky

Pokud chcete vaše batole zabavit, ale nemáte moc času, máme s Emilkou zábavnou hru s dřívky. Výroba nezabere skoro žádný čas a potřeby jistě najdete doma. A pokud ne, jejich pořízení je za kačku. Hru s plechovkou si můžete vzít sebou i ven a navíc může sloužit i jako hudební nástroj. A jaký je princip hry? Do zavřené plechovky, která má ve víčku otvor, se postupně vkládají dřívka. Zní to jednoduše, co? Pro malé děti je to ale oříšek. Ten lze ale touto hrou pozvolna rozlousknout a pomoci rozvoji jemné motoriky zábavnou formou.

Hra „Vkládání dřívek do plechovky“ pro rozvoj jemné motoriky

Co budeme potřebovat pro výrobu? Stačí jakákoliv plechovka s plastovým víčkem, které lze snadno otevřít a zase zavřít  (já jsem použila kartonovou od cereálií). Potom už jen řezák, nějaký popisovač a dřívka. Dřívka by měla být tak velká, aby nehrozilo jejich spolknutí! Na to určitě pozor. Většinou se používají větší dřevěné zarážky pod police, které mají v každém železářství. A to je vše. Pokud ještě chcete, aby váš výtvor i nějak vypadal, připravte si balicí papír, tapetu nebo cokoliv, co na plechovku z venčí nalepíte. Já jsem využila zbytek samolepící tapety s motivem lesa, co mi zbyla. Díky tomu jsem se vyhnula lepidlu.

Potřeby pro výrobu: plechovka s víčkem, řezák, popisovač a dřívka

A můžeme začít. Na víčko plechovky si vyznačíme uprostřed popisovačem křížek. Vezmeme si řezák a na vyznačeném místě prořízneme tak, aby šlo dřívko skrz víčko prostrčit. Zkusíme vložit první dřívko, a pokud s malým tlakem propadne dolů, je hotovo:) Snadné, že? A ještě zbývá, pokud jste se pro to rozhodli, vyzdobit plechovku z venku. To už je na vaší fantazii a kreativitě.

Označíme si křížkem místo, kde budeme řezat
Prořežeme řezákem dle našeho vyznačení
A vyzkoušíme :)

Tato varianta je pro mladší děti složitější (což jsem záhy zjistila), protože je pracnější dřívko prostrčit skrz. Emilce jsem ale ze začátku pomáhala. Dřívko jsem do půlky zandala a ukázala jí, co má dělat. Protože nemá cenu chtít po dítěti to, co je na ně ještě složité. Naopak je mu potřeba umožnit pocit úspěchu. Když bychom se na ně zlobili, mohlo by dojít ke snížení sebedůvěry. Když se Emilce na několik pokusů a s mou pomocí dřívko dovnitř podařilo protlačit, měla velkou radost. Nakonec jsem ale udělala do náhradního víčka i druhou možnou variantu (tu snadnější) a vyřízla jsem do něj větší otvor, díky němuž dřívka do plechovky zapadají hned. A pak to Emilce šlo mnohem lépe.

Společně nám to jde skvěle :)
Dřívko se musí nejdřív prozkoumat

Když se budete k této činnosti často vracet, uvidíte brzy výrazné pokroky. Děti hra obvykle baví. Jen je potřeba je navést, jak na to. A čemu se dítě při hře s dřívky naučí? Tato aktivita napomáhá koordinaci pohybů všech prstů. Tím se cvičí jemná motorika ruky, která je velmi důležitá pro celkový rozvoj. Když budeme s dětmi společně cvičit již od útlého dětství, můžeme tím napomoci i správnému vývoji řeči. Dnes je již dokázáno, že existuje úzká souvislost funkce ruky a řeči. Je báječné, že takovou lehkou formou, můžeme napomoci celkovému vývoji a přitom si hezky pohrát, nemyslíte? Navíc uvidíte časem, jak tato levná hračka zabaví dítko čím dál tím víc. A když se všechna dřívka zavřou do plechovky, můžeme ji využít jako hudební nástroj. V tom je Emilka přebornice. Do plechovky tloukla, házela si s ní a nejvíc ji bavilo, když jsme společně bubnovali. Ale to už si určitě vyzkoušíte sami:)

V plném zápalu hry

A jak lze postupně hru využít, když už batole dřívka vkládá o sto šest? Pokud chcete změnu, je možné tuto činnost posunout o další stupeň. Do víčka uděláte další kulaté otvory, alespoň čtyři. Okraje těchto děr barevně označíte. Každý samozřejmě jinou barvou. Dobré je využít základní barvy, jako je žlutá, červená, modrá, zelená a třeba hnědá. Pak je potřeba dřívka rozpočítat a vždy ve stejném počtu obarvit stejnou barvou jako je otvor. Když máme vše hotové, principem hry je vkládat barevná dřívka do otvorů se stejnou barvou. Dítě se snáze naučí nebo procvičí barvy, když mu budete pomáhat. Pokud budete mít návštěvu ve stejném věku, můžou děti hrát na přeskáčku. Variant je mnoho. Určitě vyzkoušejte. My s Emilkou zatím zůstaneme u té základní, ale věřím, že na tuto s barvami taky přijde časem řada.

Už to skoro jde :)
První úspěchy, to chce potlesk

Tak, a pro dnešek je to vše. Doufám, že se vám hra líbila a že vašim dětem půjde každým dnem lépe. Budeme s Emilkou rádi za vaši zpětnou vazbu tady na webu nebo na našem Facebooku nebo Instagramu. Pokud vymyslíte další variantu, jak dřívka využít, napište nám a podělte se o vaše nápady. Nebo nám můžete nasdílet, jak jste plechovku vyzdobili a inspirujte ostatní. Budeme se moc těšit. ♥

Shlédnutí: 1718

4 thoughts on “To by člověk nevěřil, kolik zábavy si lze užít s dřívky a plechovkou…

  1. Dobrý večer, děkuji za tip! Stejnou krabičku od cereálií mám doma, že se bude jednou hodit. Tak přišel její čas. Jen jeden dotaz… Nenapadlo dceru strkat do vyříznuté dírky prst bez dřívka? Bojím se, že by se o to mohla moje malá průzkumnice “poranit”…? Zdraví, Lucka

    1. Děkujeme Lucko za zájem:) Musím podotknout, že Emilku strkat prstík dovnitř místo dřívka nenapadlo. Já to zkusila, abych věděla jestli by ji to neublížilo, a myslím si že ne. Pokud se ale bojíte, zkuste tu lehčí variantu s dírkou a ne s vyřízlým křížkem. Tam lze okraje zapilovat a případnému zranění tak zabránit:)

  2. Dobrý den, narazila jsem na váš blog a moc se mi zatím líbí. Krásně se čte a máte super nápady. Hned zítra běžím do města nakoupit tempery a dřívka a budou se malovat obrázky a vyrábět vkládačka. Blog si dávám do záložek a už se těším na další příspěvek. Mám roční holčičku Elišku , která je úžasně kreativní a zvídava, takže jsem ráda za každý pěkný nápad, který přinese do jejího dne zase něco nového a báječného 😊

    1. Dobrý den, moc děkuji za vaší pochvalu :) jsem moc ráda, že se vám blog líbí:) Emilka je moc živé dítě a tak vymýšlíme spoustu aktivit. Jsem ráda, že můžeme inspirovat i ostatní maminky :) děkujeme
      ps-můžete nás sledovat i na FB :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial