Houbaření v obýváku 2. díl

Aneb Muchomůrko, kde máš tečky…

Jelikož houbaření v obýváku, kdy jsme s Emilkou sbíraly hříbky a bedly, sklidilo velký úspěch, budeme v aktivitách s houbami pokračovat. Společně vyrobíme velkou muchomůrku, s kterou si děti mohou procvičit nejen jemnou motoriku a soustředěnost, ale zároveň se hezky se zabaví.

Děti si mohou procvičit jemnou motoriku a soustředěnost…

Procvičujeme jemný úchop

I když je nyní krásné babí léto a my s Emilkou využíváme většinu času pro hry venku, stejně se najde chvíle, kdy nevíme, jak se říká co by. Proto jsem ráda, že sbírání hub u nás v obýváku Emilku opětovně baví. Napadlo mě, že bych zbylý karton z krabic mohla využít ještě na další aktivitu. Jelikož když sbíráme houby, často narazíme i na muchomůrky, rozhodla jsem ji zvolit jako témat nové hry. Tentokrát nebude smyslem nic hledat, ale procvičit si jemný úchop, koordinaci pohybů a soustředěnost.

Muchomůrka pro trénování úchopu…

Muchomůrka červená a její tečky

A o co tedy jde? Z kartonu vyrobíme velkou muchomůrku červenou, z které dítě bude sbírat bílé tečky a opětovně je nasazovat. Možná to zní složitě, ale výroba je jednoduchá. Jelikož jsme měly čas tuto aktivitu společně s Emilkou ozkoušet, vím, že o zábavu je postaráno. Když se budete k sundávání teček vracet každý den, alespoň na chvilku, uvidíte, jak se vaše dítě zlepšuje a je čím dál tím více šikovnější.

Naše muchomůrka v celé své kráse…

Potřeby pro výrobu

Co budeme k výrobě naší muchomůrky potřebovat? Karton z krabice, řezák, podložku na řezání, samolepící suchý zip (nejlépe ve tvaru koleček), obyčejnou tužku na předkreslení, akrylové nebo temperové barvy, vodu a štětce. V sekci ke stažení naleznete mojí nakreslenou šablonu (doporučuji velikost A3), kterou můžete použít jako inspiraci, nebo si ji vytisknout a překopírovat. Pokud nebudete chtít malovat barvami, můžete si předlohu nalepit a použít pouze pastelky. Uvidíte, na co budete mít chuť. Já zvolila akrylové barvy, protože mě to s nimi baví a hezky se odreaguji. Tak a teď už zbývá jen trochu času na výrobu a můžeme se pustit do tvoření.

Budeme potřebovat podložku, řezák, kartony z krabic, barvy a štětce, suché zipy…

Jak na to?

Na karton o velikosti cca A3 nakreslíme (nebo překopírujeme) obrys muchomůrky červené s velkým kloboukem. Nesmíme zapomenout na bílou sukénku, kterou má okolo a na označení míst, kde budou tečky. Poté řezákem obrys na podložce vyřízneme a nezapomeneme ani vyřezat z jiného kartonu takový počet koleček, kolik jsme se rozhodli mít teček na klobouku houby. Čím větší kolečka, tím bude hra jednoduší a naopak. Já jsem zvolila velikost tak akorát do Emilčiny ručky. Pak můžeme muchomůrku vymalovat barvami. Klobouk pěkně červeně a nohu bíle. Kolečka uděláme také bílá. Pro lepší estetiku jsem ještě vše obtáhla černou, jako kontury, aby obrys pěkně vynikl. Pak necháme zaschnout. Nakonec přiděláme na označená místa na klobouku spodní část suchých zipů a tu horní zase na kolečka. A je to. Principem je, že kolečka drží pomocí suchých zipů na klobouku, ale zároveň jdou lehce sundat. A malá rada na závěr. Dávejte si pozor, aby měla všechny kolečka (tečky muchomůrky) nalepenou stejnou stranu suchých zipů. Já to u jednoho omylem obrátila a pak nastal problém. Emilka nechápala, proč všechna kolečka dobře drží ale jen to jedno ne.

Nejdříve si předkreslíme obrys houby…
Řezákem vyřežeme…
Nezapomeňme na tečky naší Muchomůrky…
Velikost teček zvolte podle velikosti ruky vašeho dítka a dle jeho schopností…
Hotovo. Teď přijdou na řadu barvy…
Štětcem naneseme barvy a necháme zaschnout…
Ještě přiděláme suché zipy…

Vzhůru do hraní, muchomůrka se nám nebrání…

Teď se můžeme pustit do hraní. Nejdříve jsem bílá kolečka na muchomůrku pořádně nasadila a celou houbu dala Emilce k prozkoumání. Muchomůrka se jí moc líbila, nejvíc červený klobouk. Chvíli ji nosila po pokoji a pak jsem jí ukázala, že kolečka jdou sundat. Hned pochopila, co po ní chci a začala je také sundávat. Společně jsme dávaly kolečka pryč a já pak vždy nasadila zpět. Po chvíli mě ale Emilka začala napodobovat a nadávat je sama. Tato činnost je náročnější na soustředění, a upřímně řečeno, když jí to hned nešlo, trochu se vztekala. Ale nakonec na to přišla. Společně jsme trénovaly každý den a teď už jí to jde jedna báseň. Až vaše dítě přestane tato činnost bavit, odložte houbu někam, kde ji snadno nalezne. Uvidíte, že samo brzy projeví zájem o další hraní.

A hra může začít…
Sundáváním teček dítě trénuje koordinaci i úchop…
Brzy Emilka pochopila co má dělat…
Dítě se musí u této činnosti soustředit, což je dobře. Podpořte ho v tom…

Sundávání teček z houbového klobouku z hlediska Marie Montessoriové

Jednou z věcí, na kterou Maria Montessori upozorňuje, je fakt, že dítě potřebuje pro svůj rozvoj hlavně zapojit své ruce. Protože podle ní, jsou nástrojem jejich ducha. Tím, že dítě bude zkoušet sundávat tečky z klobouku muchomůrky, musí zapojit svůj hmat, zkoordinovat pohyb a zároveň se pořádně soustředit. Aby dítě pochopilo, co po něm chceme, využijeme jeho touhu po napodobování, která je velmi intenzivní zejména mezi 12. -15. měsícem věku. Když mu ukážeme, co po něm chceme, bude mít chuť zkoušet to také a opakováním své dovednosti prohloubí. Nandávání teček zpět je o něco složitější, ale dítě si tím trénuje nejen svou šedou kůru mozkovou, ale zejména koordinaci oko-ruka. Klidně může používat obě ruce zároveň. Časem začne pohyby rukou zvládat mnohem lépe a přesněji. Prostřednictvím manipulace s předměty (v tomto případě kolečky) dítě utváří a rozvíjí svou inteligenci.

Nandávání teček zpět je o něco složitější, ale dítě si tím trénuje nejen svou šedou kůru mozkovou, ale zejména koordinaci oko-ruka.

Napište nám

Líbila se vám naše muchomůrka? A zkoušeli jste i sbírání hub v obýváku? Emilku obě aktivity moc bavily a ráda se k nim vrací. Pokud se do tvorby pustíte, pošlete nám ukázku, jak vám to šlo. Budeme moc rádi. Přejeme vám s Emilkou krásné babí léto a hodně zábavy. Pokud chcete vidět a číst více, sledujte nás na našem Facebooku. Těšíme se na vaše tvoření i nápady.

Shlédnutí: 1813

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial