Pečeme sušenky aneb ruce v mouce

Máte také rádi tu vůni, když se něco v troubě peče? A pokud je to něco sladkého a dobrého, jako sušenky, je ten pocit ještě lepší? Už se vám zbíhají sliny? S Emilkou jsme se pustily do pečení. Připravily jsme mrkvové sušenky, které jsou nejen dobré, ale i zdravé. Užily jsme si mnoho zábavy, zabavily se a Emilka si mohla vyzkoušet spoustu činností v kuchyni. A jako sladkou tečku nakonec jsme sušenky všechny snědly. V článku se můžete podívat, jak nám to šlo. Inspirujte se, jak vaše děti zapojit v kuchyni, zjistěte, jaké dovednosti se tím naučí a jak je to s prací v kuchyni z hlediska pedagogiky Marie Montessori.

„Uvolněte potenciál dítěte a přetvoříte ho…a svět rovněž.“ Maria Montessori

Teď v zimě, kdy je chladno a nachlazení číhá na každém kroku, se ani nám s Emilkou nevyhnuly kašel a rýma. Ale určitě mi dáte za pravdu, že nadšení vymýšlet aktivity a činnosti na zabavení dětí doma po několika dnech ochabuje. Co tedy dělat celé dopoledne, když nemůžeme ven? Rozhodla jsem se, že si společně s Emilkou něco upečeme. Našla jsem několik zajímavých receptů na dětské sušenky a nakonec jsem vybrala mrkvovou variantu. Nejdříve jsem si v kuchyni připravila všechny ingredience, aby byly po ruce a pak vpustila to mé malé třeštiprdlo. Emilka si vzala svou puntíkatou zástěrku na vaření a já také. Co si ale budeme povídat, bylo to jen na efekt, protože za chvíli byla mouka úplně všude. Nejdříve jsem dcerce ukázala, co po ní chci, nechala ji ohmatat suroviny a pak jsme se pustily do přípravy těsta.

Bez zástěrky by to přeci nešlo…
Pečení bylo pro nás obě radostí…

Recept na sušenky a potřeby

Veškerý čas při přípravě těsta byla Emilka u kuchyňské linky, kde jsem ji postupně nechala vyzkoušet každou jednotlivou činnost, kromě strouhání a krájení surovin. Pravidelně využíváme, a to nejen v kuchyni, učící věž a nemůžu si jí vynachválit. Kdo ji nemá, postačí k sobě přirazit dvě židle, aby dítě nemohlo spadnout a zároveň dosáhlo na linku.

Co budete potřebovat za suroviny?

  • Mrkev (cca 5 – 6 větších kousků, pokud chcete, můžete přidat i jedno jablko)
  • Mouka (cca 200 g žitné nebo obyčejné)
  • Máslo (100 g)
  • Moučkový cukr (dle vašeho uvážení, já dala cca 40 g)
  • ½ prášku do pečiva

Potřeby vhodné pro práci s dětmi:

Několik plastových misek a hrníčků, lžíce, vařečka, odměrka, veselá vykrajována (třeba ty na cukroví), pečící papír a plech.

Postup přípravy těsta:

Mrkev stačí omýt a pak na jemno nastrouhat. To samé s jablkem, pokud ho použijete. V misce smícháte všechny suroviny a uhnětete vláčné těsto. Pak jej vyválíte na tloušťku cca půl centimetru a vykrájíte tvary. Na pečícím papíru pečete v troubě na 180° přibližně 20 – 25 min. A je to. Postup je jednoduchý a z časového hlediska jde o bleskurychlý recept. Pokud ale budete pracovat společně s dětmi, připravte se, že se pečení trochu protáhne. Ale o tom to přeci je:)

Ruce v mouce aneb rozvíjíme naše smysly…
Mouka byla sice všude, ale za tu radost to stojí…
Emilka jako malá pekařka…

Práce v kuchyni a jednotlivé úkony aneb mami dokážu to sama

Aby dítě mohlo používat ruce s větší přesností, je třeba svaly rukou procvičovat. Práce v kuchyni je k tomu skvělou a přirozenou cestou. Nejenom že je dítě rádo, že vám může pomoci a připadá si užitečné. Zároveň každá jednotlivá činnost učí děti mnoha dovednostem, zlepšuje jejich úchop i jemnou motoriku. Učí děti dovést práci do konce a vede je k samostatnosti. Tak se nebojte a nechte vaše dítě prozkoumat jednotlivé suroviny a vyzkoušet si jednoduché úkony při přípravě.

Zatímco jsem strouhala mrkev, nechala jsem Emilce volnou ruku v prozkoumávání mouky. Musím říci, že jsem se při pohledu na dcerku zaujatou namáčením rukou v mouce nemohla nesmát. Oči jí zářily a bylo vidět, jak si to užívá. Poté jsem jednotlivé suroviny Emilce ukázala a přesypala do mističek, aby je pak mohla sama nasypat do té největší. V ní pak s mou pomocí udělala těsto. Já ho vyválela, jelikož na to ještě její síly nestačily. Starší děti ale určitě zvládnout válet sami. Když byl plát hotový, já i Emilka jsme vykrajovaly jednotlivé obrázky. Emilka si sama vybrala, jaké budeme používat. Převládala srdíčka, kolečka a zvířátka. Na plech jsem ji nechala vyskládat několik sušenek, ale nakonec jsem to musela dodělat, protože by nám s jejím přístupem nic k pečení nezbilo. Na to byla Emilka ještě opravdu moc malá. Pak už jsem pustila troubu a peklo se.

Každou surovinu jsem Emilce dala osahat…
Práce je v plném proudu…

Kolik másla bude třeba?

Přesýpání mouky do misky

Když necháte dítě přesypávat sypké suroviny, v tomto případě mouku, procvičuje si tím svou zručnost a soustředěnost. Nejdříve mu ukažte, jak se to dělá a pak ho nechte. Pokuste se při tom nijak nezasahovat, jelikož je nutné, aby si to vyzkoušelo dítě samo. Navíc, žádný učený z nebe nespadl a jen opakováním se to dokáže samo naučit. Časem budou jeho pohyby přesnější a jeho úchop bude pevnější. Překvapí vás, jak moc brzy to bude.

Míchání

Smíchat jednotlivé suroviny je ze začátku pro dítě složité, přesto je tato činnost moc zábavná. Uvidíte, jak bude nadšené, až se jeho ruce do misky ponoří. Bude si užívat smyslové vjemy a procvičí svůj hmat. Nechte ho to zkusit a pak to dodělejte.

Hnětení těsta a válení

Uhníst těsto také není jednoduché, zvláště pro malé dětské prstíčky. Určitě to ale za vaší asistence zvládnou a pak můžete společně těsto uválet. Chce to trochu koordinace, soustředění a zručnosti.

Vykrajování

Emilce jsem dala možnost výběru, když si mohla zvolit, jaká vykrajována použije. Byla ráda, že její názor respektuji a že je její rozhodnutí pro mě důležité. Při vykrajování si procvičila pozornost, soustředění i trochu zklamání, když se to hned nepovedlo. V té chvíli je dobré ukázat, že se nic neděje a pustit se do činnosti znova. Vykrojené sušenky pak Emilka vyskládala s mou pomocí na plech a bylo hotov.

Úklid

Důležitým prvkem při jakékoliv práci s dítětem je i zásada, že po ukončení činnosti po sobě uklidíme. Nechte jej pomoci při úklidu. Nejdříve mu ukažte jak má co udělat a pak mějte dostatek trpělivost. Tím, že již takto brzy povedete vaše dítě k čistotě a pořádku, mu dáte velký dar do života a budete v budoucnosti velmi rádi, že jste vychovali samostatnou a soběstačnou bytost.

Čekání na sušenky

Samotné čekání na konečný výtvor je někdy těžké, ale učí dítě trpělivosti. Naštěstí jsou tyto sušenky upečené jedna, dvě.

Práce v kuchyni z hlediska Montessori

Často se rodiče bojí své děti pustit do kuchyně. Mají strach, že se dítě zraní, nebo něco zamaže, že může něco rozbít a kdesi cosi. Ano, je to možné. Ale pokud si připravíme vhodné prostředí pro naše děti předem, uzpůsobíme ho a věnujeme jim trpělivost a čas, povedeme ho cestou k samostatnosti. Naučí se tak, že může mamince i tatínkovi pomáhat. Když mu to dovolíte, uvidíte, jak moc je šikovné, rychle se učí a tyto společné chvíle se mu uchovají jako vzpomínky do paměti. A vám také.

V kuchyni má dítě možnost poznávat nové vůně, materiály i chutě. Také se učí, jak jdou po sobě jednotlivé úkony. Důležité je opakování těchto kroků, aby si je dítě uchovalo v hlavě. Brzy už budou vše zvládat jen s minimální pomocí.

Již od jednoho roku vede dítě touha k tomu, aby si vše zkusilo samo. I když je třeba hodně trpělivosti, je dobré ho v této touze podporovat. To je jedním ze základních prvků v pedagogice Marie Montessori. Zároveň, dle jejích poznatků, si dítě prací rukou zpevňuje svaly a díky tomu se mu bude v budoucnosti lépe a snáze psát.

Hotovo. Mňam :)

Sladká, dobrá a zdravá tečka na konec

Hmmm. Cítíte tu vůni? Už máme hotovo. Mrkvové sušenky jsou připravené na ochutnání. Doufám, že se vám pečení líbilo a také ho se svými dětmi vyzkoušíte. Budeme rádi, když nám dáte vědět, jak vám to šlo a kolik zábavy jste si užili. Pokud chcete vidět a číst více našich nápadů, sledujte nás na našem Facebooku. Těšíme se na vaše tvoření i nápady.

Láska prochází žaludkem…:)
Mrkvové sušenky jsou za nás jednička…

Shlédnutí: 717

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial